Jdi na obsah Jdi na menu

Štěňata vývoj

 

ŠTĚŇÁTKA

 

Období před krytím

Fenu několik dní před krytím odčervěte.Očkování se doporučuje minimálně 1měsíc a maximálně 8 měsícůpřed plánovaným krytím.V období před a během krytí nevystavujte fenku stresu.Snažte se o maximální pohodlí a dobrou náladu.Při stresu se v jejím organizmu Vylučují kortikoidy,které blokují a oddalují ovulaci,čímž nedojde k uvolnění vajíčka(oocitů)a jejich oplodnění.

Pozn:Údaje v tomto kalendáři vychází z předpokladu,že fena je poprvé krytá v období těsně před ovulací nebo v období jejího nástupu.

 

 

1den prvního krytí

sporic-785.jpgFena se nachází v období těsně před ovulací,případně už ovuluje(uvolňování vajíček).Termín krytí se neshoduje s termínem oplodnění.Vajíčko(oocit)po uvoln

ění dozrává a je oplodnění schopné 2dni.Spermie též dozrávají(zbavují se biologicky aktivních substancí ze svého povrchu)6-10hod.po krytí(kapacitaci)a potom jsou oplodnění schopná 4-6dní.Rozdíl mezi termínem krytí a oplodněním může být 1až6dní v závislosti na dnech,kdy fena ovuluje.

 

sporic-785.jpg

2 den Očistěné spermie putují a hledají vajíčka k oplodnění.

 


 

303s.jpgden Spermie z prvního krytí dosahují cíle,našli vajíčka ve vejcovodech,které vedou z vaječníků do dělohy. 

sporic-787.gif4den

Nastává oplodnění vajíček.Feně se v první polovině březosti nemusí věnovat zvláštní pozornost.Nemění se ani druh a množství krmiva.Pohybu může mít tolik na kolik je zvyklá a sama zvládne.V letních vedrech se musí dávat pozor,aby se jí organizmus nepřehřál a nebyla dehydrovaná!

sporic-788.gif
 

5 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.


 

sporic-789.gif6 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů. 

sporic-790.gif7den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děl.rohů.


 

Obrazek8 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.


 

 

sporic-792.gif

9 den Oplodněná vajíčka putují vejcovody do děložních rohů.

 

 

sporic-793.gif10 den Oplodněná vajíčka putují vejcovody do děložních rohů. 

sporic-794.gif

11 den Oplodněná vajíčka sestupují vejcovody do děložních rohů.

 

 

1sporic-795.gif2den Ranná embrya se zbavují obalů,volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají místo k uhnízdění.Velikost embrya je 0,6mm. 

sporic-796.gif13 den Ranná embrya se zbavují obalů,volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají vhodná místa k uhnízdění

 

14 den Embrya se začínají připravovat nauhnízdění stěny dělohy.


 

sporic-797.gif15 den V následujících dvou týdnech se vyvíjí důležité orgány plodů.Pozor na zásahy do organizmu matky.Všechno má vliv na embrya.Nedoporučuje se v tomto období očkovat,odčervovat ani používat přípravky na blechy a klíšťata.Fena je velmi citlivá na jakékoliv změny,takže neměnit denní režim,dobu venčení,druh krmení,místo odpočinku a ani chování.Případné nutné zásahy si zaznamenejte do kalendáře-právě v tom dni se může narušit vývin některého orgánu v plodu.Do 35 dne je děloha schopná zárodek plně vstřebat.

 

1sporic-798.gif6den Uhnízďování embryí na stěnu dělohy.Jejich velikost je cca 1mm.Bradavky se feně začínají mírně zvětšovat a růžovět.Srst na břichu a v okolí bradavek začíná být jemná a řídnout.

 

sporic-798.gif

 

17 den u embryí se začíná formovat hlavička ,tělo,záda a centrální nervový systém.Je založený základ pro vývoj vnitřních orgánů.

 

sporic-799.gif18 den Vývoj vnitřních orgánů embryí.Jejich velikost je cca 2mm.

 

 

sporic-800.gif19 den Vývoj vnitřních orgánů embryí.


 


 

sporic-802.gif20 den Embrya jsou pevně uhnízděná na stěně dělohy,vyvíjí se vnitřní orgány a uzavírá se nervová trubice.Velikost embryí je cca 4mm.

 

 

sporic-803.gif21 den Vyvíjí se placenta. Až od této chvíle je možné zjistit,zda je fena březí.Na ultrazvuku ještě není vidět embrya,ale jsou vidět pouze plodové obaly plné tekutiny(plodová voda).Velikost embrya je cca5mm. Vytváří se základ pro vývoj srdce.

 

sporic-804.gif

 

22 den Začíná ideální období pro ultrazvukové vyšetření.U feny se v tomto období může vyskytnout nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí v děloze.Fenka je apatická a bez nálady.Sem tam může i zvracet.Je dobré rozdělit krmení na více dávek a ochutit jídlo.Také se může objevit ojediněle neškodný výtok z pochvy(čistý a bez zápachu).

 

2sporic-805.gif3 den Ideální čas na diagnostiku gravidity ultrazvukem.Začínají se vyvíjet játra,čelist,oči,uši a nos.Velikost plodu cca 1 cm.

 

2sporic-806.gif4 den Ideální období pro vyšetření ultrazvukem.

 

 

25s.jpg25.den Ideální vyšetření ultrazvukem.U embryí se začínají vyvíjet zoubky,krk a končetiny. Velikost cca 1,4cm.

 

 

26s.jpg26 den Ideální vyšetření ultrazvukem i pohmatem přes břišní dutinu (pouze veterinář).Embrya jsou velikosti vlašského ořechu a proto jsou dobře nahmatatelná. Začít omezovat pohyb.

 

26s.jpg27 den ideální vyšetření palpitací a nebo ultrazvukem.


 

 

sporic-807.jpg28 den lze vyšetřit ultrazvukem.Začíná osifikace čelisti a lebky.Velikost je cca 1,7cm.

 

 

2sporic-807.jpg9 den Embrya se plně vyvíjejí v miniaturní pejsky.Může se mírně zvednout dávka krmiva.Nepřekrmovat-nadváha může feně uškodit!

 

30s.jpg30 den Probíhá osifikace lebky a čelisti.Velikost embryí cca 2cm.

 

 


sporic-808.gif31 den Růst hmatových chloupků na bradě,obočí anose.

 

 

332s.jpg2 den Fenka je přibližně v polovině březosti.Embrya se mění na plody a dosahují 20% porodní váhy.

 

 

333s.jpg3den Začíná růst tlapek s polštářky,osifikace nosu,kosti končetin a žeber.Velikost cca 2,7cm

 

 

34s.jpg34 den Fena se mění-je klidnější a citlivější.Její břicho i vnější pohl.orgány se začínají mírně zvětšovat.

 

 

335s.jpg5 den Fena má větší chuť k jídlu.Je dobré začít krmit kvalitnějšim žrádlem(sušené pro březí feny superpremiové)a zvětšit dávky o 10%Podávat jídlo 3x denně.Nepřekrmovat 


 

3sporic-813.gif6 den Končí období pomalého růstu plodů.Intenzivně rostou,probíhá osifikace kostí,lopatky.Začíná růst srst,diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánů. Velikost cca 3,5cm.

 

 37s.jpg37 den Plody intenzivně rostou.Probíhá osifikace kostí.

 

 

38s.jpg38 den Plody intenzivně rostou a probíhá osifikace kostí.


 

 

39s.jpg39 den Plody intenzivně rostou....

 

 

 

sporic-813.gif40 den V tomto období mají plody založené všechny vnitřní orgány. Probíhá osifikace páteře a prstů.Oči jsou zavřené.Velikost plodu cca 6,5cm.

 

41den Probíhá osifikace páteře a prstů..

42 den Probíhá osifikace páteře a prstů

43 den Probíhá osifikace páteře a prstů


 

sporic-812.jpg44 den V tomto období se již dají nahmatat štěňátka,ale je velmi nesnadné určit jejich počet.(pouze veterinář).Děloha zabírá 2/3břišní dutiny a proto se doporučuje krmit 3-5x denně v menších dávkách .Zvětšit denní dávku stravy o 15-20%.Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst okolo bradavek vypadává.Fence nesmíme dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.

 

45 den U plodu probíhá osifikace pánve a roste srst.Velikost plodu je cca 9cm.

46 den U plodu probíhá osifikace pánve a roste srst

 

sporic-813.gif47 den U plodu probíhá osifikace.....


 


 

sporic-812.jpg48 den Fenka se začíná zakulacovat.Většinu času tráví starostlivostí o sebe,vylizuje se,její mléčné žlázy se stále víc zvětšují.Začíná být neklidná a s blížícím se porodem začíná hledat místo pro štěňátka.Může hrabat,trhat a připravovat doupě.

 

49 den V tomto období připravíme fence porodní bednu a začneme zvykat na místo,kde bude rodit.

 

50 den Břicho feny je plné štěňat a je sporadicky možné vidět jejich pohyb přes dutinu břišní.Plody dosahují cca 75%svojí porodní hmotnosti.Těla plodů mají již sformované tvary.Velikost plodů je cca 12cm.Fenka v tomto období může(a nemusí) stratit chuť k jídlu.Je dobé ji krmit často malými dávkami.Zvyšovat denní příjem potravy o 25-50%

 

51 den Je možné,že dochází mimovolně k uvolnění pár kapek mléka z některých bradavek.Je dobré,začít bradavky omývat teplou vodou.

 

sporic-813.gif52 den Feně se zvětšuje břicho.Často odpočívá a většinu času tráví starostí o sebe.

53Den Fena odpočívá a chystá se k porodu

54 den Fena odpočívá a chystá se k porodu

 

5sporic-813.gif5 den V plodech začíná probíhat kalcifikace zubů.Velikost plodů je cca 14-15cm.Fena odpočívá a připravuje se na porod.

 

56 den V plodech probíhá kalcifikace zubů.Fena odpočívá a připravuje se k porodu.

 

sporic-815.jpg57 den Fena odpočívá a připravuje se na porod

58 den Fena odpočívá a připravuje se na porod.Při lehkém stlačení bradavek se může objevit mléko.

 

59 den Je potřeba vše připravit a mít poruce.Fena může začít rodit každým dnem.Začněte měřit každé ráno a večer teplotu v konečníku a zaznamenávat si jí.

60 den Plodům dorůstá srst na nose,končetinách,ocase a bříšku.Velikost je cca 16cm

 

sporic-815.jpg61 den Plodům dorůstá srst na nose,končetinách......

62 den Plodům dorůstá srst na končetinách,nose,ocásku a bříšku.

 

63 den

sporic-816.jpgKrátce před porodem (12-24hod.)fena zpravidla přestává jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C.(tj.o 1-2°C).Může se objevit výtok plodové vody (slámově zbarvené lehko viskozní tekutina připomínající moč).Působením hormonu nadledvinek plodů dochází k uvolnění estrogenu v placentě a ten vede ke zvýšení produkce proglandinu(tkaninové hormony,produkované přímo v děloze).Ty ukončí činnost žlutých tělísek(ty udržují březost) a uvolní děložní hrdlo.

 

 

PŘEDPOKLÁDANÝ TERMÍN PORODU. 64 den

(Je to přibližný termín porodu-může nastat v rozmezí mezi 59.až 67 dnem březosti.)Předešlé hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy,ty následně vyvolají břišní stahy(kontrakce) a tím se postupně vypuzují plody.Samotný průběh porodu může být u každé feny časově velmi odlišný.Při porodu je štěně osrstěné na celém těle,oči má zavřené,zvukovody na povrchu jsou srostlé a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí.Velikost plodu je cca 16-22cm (středně velký pes-záleží na velikosti psa.)

 

 

 

Porod štěňěte

fena musí vytlačit štěně mezi pánevními kostmi-krčku-(je to nejtěžší část porodu pro fenku .

Čersvtvě narozené štěňátkozbavené plodových obalů,dobře ošetřené a vysušené.Jeho porodní váha je cca 300-600g(u středně velkého štěňěte.Záleží na velikosti psa.)


 

POPORODNÍ DOBA A VÝVOJ ŠTĚŇAT OD O - 8 TÝDNE ŽIVOTA...

 

1 TÝDEN

 

0.Den Čerstvě osušené štěňátkozbavené plodových obalů ahlenů,přiložíme k matce,aby se co nejdříve přisálo k bradavce.Nutnost tělesného kontaktu matky a štěňat bezprostředně po porodu ze dvou důvodů:

 

1)prvních 24hod.po porodu se tvoří matce první mléko tzv.mlezivo-kolostrum,které obsahuje velké množství protilátek,které chrání štěňátka v prvních dnech života před chorobami.

 

2)Pach štěňat spouští u feny celou řadu instinktivního mateřského chování.,které se nevytvoří(nebo slábne až vyhasne)bez kontaktu ,nebo delší odluce .Čím delší je odloučení matky od štěňat,tím slabší jsou její mateřské pudy.(Kritická doba už můžou být 2hod.)U fen s početným vrhem(3a více)se nevytváří individuální vztah k jednotlivým štěňatům,ale k celému vrhu.-Proto můžeme feně bez jejího povšimnutí štěně vzít a nebo přidat.

 

Štěně přichází na svět slepé,hluché a bez zoubků.Ještě není plně vyvynutý nervovou soustavu,ale má silně vyvinutý intinkt přežít.Zdravé,životaschopné štěně se kývavými pohybami hlavičky ze strany na stranu a nemotorným,ale rozhodným plazením vpřed se snaží najít jediný cíl-teplé matčino tělo a cecíky.Jakmile je najde,ihned se přisaje a použije tzv.mléčný krok(masíruje bradavku předními tlapkami).Pozorný chovatel si v těchto prvních minutách života všímá chování miminek.Mnoho napoví o štěněti.Tato životní energie (biotonus)je kombinace dědičných vloh rodičů a už v prvních minutách života štěně ukáže ,co v něm je.Štěně,které není schopné se samo přisát a sát(nemá sací reflex),je dědičně poškozené! Při prvním úspěšném přisátí se mu vryje do paměti pachový obraz matčiných bradavek a tento pach bude vyhledávat.Není proto vhodné používat na očistění feny -mléčné lišty a bradavek různá mýdla a olejíčky.(vhodná je borová voda.)

 

 

Po porodu potřebuje matka i štěňátka klid. Miminka střídavě sají a spí.Matka jim olizuje bříška,genitálie a anální otvor a tím je povzbuzuje k vyprázdnění.První stolice se dostaví hned několik hodin po narození. Je to tuhá tmavě hnědá smolka,kterou je vhodné rychle odstranit.Je velmi lepkavá a jakmile zaschne na konečníku a nebo v srsti štěněte nedá se odstranit.Tuto smolku nikdy nevytahujte násilým,štěně jí musí vytlačit samo!Další stolice je již mléčná a dostaví se za pár hodin.

 

Jestliže je nutné z nějakých příčin přistoupit k umělému odchovu štěňat (z lahve s gumovým dudlíkem),je potřebné vědět ,že počet sacích pohybů a stupeň nasyceníje ve vzájemném vrozeném souladu.Počet sacích pohybů pro ukojení hladu má štěně dané.Když se předčasně Nasytí kvůli velkému otvoru v dudlíku,neudělá dostatečné množství sacích pohybů,zůstane mu neukojený sací reflex(bude sát náš prst).A naopak-z příliš malého otvoru v dudlíku,vyčerpá daný počet sacích pohybů,zůstane nenasycený a bude špatně prospívat.


 

Co je nutné udělat hned po porodu:

-Každé štěně označit(barevnou stužkou),zvážit ,zapsat hmotnost,zbavit ho smolky a dohlédnout,aby se vydatně napila mleziva.


 

- Prohlédnout,zda nemá paspárty na zadních nožičkách

Místo,kde jsou štěňata udržovat v suchu,bez průvanu a při teplotě cca 25-27°C.vyšší teplota prostředí cca35-37°C má význam tehdy,pokud u miminek není delší dobu a štěňátka s nízkou porodní váhou,slabě prospívající,nebo oslabená(např.po císařském řezu).


 

Dát feně calcium citrat,jako prevenci před odvápněním(poporodní eklapsie).Tyto přípravky podávejte v rozumném,veterinářem doporučených dávkách po dobu kojení.


 

- Dát feně lehké jídlo a dostatek vody k pití.

-Pravidelně fenku venčiti proti její vůli.Plodové obaly a větší množství pozřených placent působí projímavě a můžou způsobit průjem.

 

1den - Mírný pokles váhy štěňat je běžný jev,vzhledem k faktu,že první mléko-kolostrum má projímací účinky a pořádně vyprázdní střeva miminek po porodu a smolky-pozůstatky z doby,když bylo v těle matky.Jen u silně mléčných fen probíhá vše bez úbytku na váze.Prvních 14dníprocházejí fází vegetativní,tj. Celý den střídavě spí ,sají a vyprazdňují se.Jsou to izolovaní tvorečkové,kteří mimo vlastních potřeb nevnímají nic okolo sebe,ani sourozence.Jestli naříkají,jsou buď hladový,necítí teplo od matky nebo sourozenců a nebo se potřebují vyprázdnit.Můžeme jim pomoct jemným masírováním v oblasti bříška a genitálií.


 

Fena potřebuje neomezený přísun kvalitní stravy a dostatek vody.Prvních 14 dní opouští porodnici jen na krátkou,nevyhnutelnou dobu pro venčení,jídlo .Pití by měla mít přímo k dispozici u boxu.Miminka nemají prvních 14dnů vyvynutou termoregulaci.Matka je svou přítomností zahřívá.U leonbergerů,je lepší,aby štěňátka byla dána v porodnici do košíku s vyhřívací podložkou tak,aby k nim fenka mohla.Je to z důvodu zašlápnutí,nebo zalehnutí štěňátek.Feně se dávají po určitých intervalech k cecíkům.Jinak je lepší,když leží u matky,ale pod stálim dohledem!


 

Je dobré používat pod fenu i mimča chlupaté deky,které lépe udrží teplo a sucho.Štěňátka se po nich lépe plazí.Hladká prostěradla jsou pro miminka klouzavá,chladná a vlhká!Ideální jsou deky VetBed a DryBed,které mají speciální vlákno,které odvádí vlhkost.Takže jsou všichni v teple a suchu.


 

Prvních 14dní není vhodné stříhat štěňátkum drápky.Hlavně ne na zadních nožičkách,protože pomocí nich se plazí za zdrojem mléka a mohutmě se o ně opírá při kojení.Pohyby štěňat jsou tzv."do kruhu".Je to dané instinktem,protože v přírodě psi rodí ve vyhrabaných dírách,z kterých se miminka kruhovým pohybem nedostanou ven a tím jsou chráněná.Tento pohyb je doplněný o tzv.hledací pohyb- štěně pravidelně hlavičkou ze strany na stranu a tím "sonduje" hledá přítomnost matčina těla.Jakmile ho nemůže najít,dává svou bezmocnost hlasitě najevo a matka ho vrátí zpět. k sobě.

 

2 den Štěňátkum odpadává pupeční pahýl.pokuď není místo zarudlé,nevyžaduje zvláštní pozornost.

 

3 den Chování miminek je beze změn.Celý den spí,sají,kňourají a vyprázňují se s pomocí matky.Štěňátka každý den přibývají na váze.Matka se po porodu čistí

(asi 3týdny),výtok z pochvy je červenohnědý,bez chorobného zápachu.Fenka se stará o čistotu porodnice ,štěňat a opouští je jen na dobu nezbytně nutnou.

 

 

4 den Žádné výrazné změny,štěňátka s

třídavě celý den spí,sají,a vyprazdňují se pomocí matky.

 

5 den Žádné výrazné změny,štěňátka celý den střídavě spí,sají a vyprazdňují se pomocí matky.

 

6.den Žádné výrazné změny,štěňátka celý den střídavě spí,sají a vyprazdňují se s pomocí matky.

 

7.den v tomto období mají štěňátka dosáhnout dvojnásobku svojí porodní váhy.

 

2 TÝDEN

 

8.den V tomto období dosahují štěňátka dvojnásobek své porodní váhy.matka kojí cca každé 2hod. i v noci a sporadickyopouští miminka ,aby se protáhla,napila.Nenechává však dlouho miminka samotné.stolice štěňat má různý charakter od žluté "míchanice",až po tuhý,a hnědý výkal.

 

9.den U některých starších štěňátekse začínají pomalu otvírat oči.také je u nich možné pozorovat první nekoordinované pokusy o chůzy.Všechna štěňátka ve vrhu nejsou stejně stará.Může být věkový rozdíl i několik dní.(Trumler 1999uvádí až 5 dní).Je to dané postupným uvolňováním a dozráváním vajíček a následně postupným oplodněním v těle fenky.

 

10.den Mají do půlky otevřené oči.Objevují se prvvé hlasové projevy nevole,náznaky vrčení.U některých štěňátek se může objevit tzv.škytání(není to nic zvláštního.)

 

11.den Postupné otvírání očí je ještě bez plného vyvinutí zraku.I když jsou očí otevřené a reagují na světlo,neznamená,že vidí.V následujících dnech mají štěňátka" hloupoučký" výraz a ten,kdototo vidí poprvé si myslí,že jde o vývojovou vadu.

 

12. den Nekoordinovaný pohyb se postupně mění na chůzy,častější

jsou i hlasové projevy a vrčení.Dále se vyvíjí zrak i sluch.matka kojí cca každé 2 - 3hod.,v noci se pauzy postupně prodlužují na 4-5hod.Štěňátka již mají plně vyvinutou termoregulaci.V noci (a později i přes den),žačíná fenka pomalu opouštět pelíšekmezi kojením.Hlídá miminka při odpočinku mimo porodnici.

 

13.den Je čas na první odčervení a střihání drápků.Drápky po ostříhání jsou ostré!Aby se navzájem nepoškrábala,je vhodné jim ostřihané drápky trochu stupit pilníkem na nehty(hlavně přednítlapky).Některé fenky začínají kojit v sedě.pokuď má fenka dostatek mléka a mimča dobře přibývají na váze,není důvod je přikrmovat.Jestliže ne,pak je nutné přikrmovat sušenym mateřským mlékem pro psy.U štěňátek dochází k náznakům prvních her a poznávání se.

 

14 den Štěňátka objevují vlastní končetiny,sourozence imatku.Začínají olizováním a okusováním poznávat své bezprostřední okolí.Okusují matce uši,ocásky sourozenců atd...Poprvé mají projevy radosti-vrtí ocáskem.Vše trvá jen několik málo sekund,většinu dne ještě prospí.

 

3TÝDEN

15 den Rozvíjí se čich.Očichávají všechno,co se jim dostane pod nos.Také se začíná rozvíjet zvědavost,spojená s čichem a pohybová aktivita.Miminka se pohybují v porodnici,přitom nejednou vrazí hlavičkou do jejich stěn.

16 den Štěňátkum se začíná měnit srst,vypadává jemná a tmavásrst,pomalu se barevně" pročisťuje."Od tohoto dne se začínajímimča navzájem všímat.Rozvíjí se u nich čich a schopnos hrát si. Komunikace mezi sourozenci je krátká a intenzivní.Stále ještě většinu dne prospí.

 

17 den Intenzivně vypadává štěněčí srst-hlavně tmavé chloupky.Rozvíjí se intenzivně čich,hry a socializace mezi sourozenci.Začíná se pomalu rozvíjet i sluch.

 

18 den Otevírá se zvukovod a intenzivně se rozvíjí sluch.Pozor na silné a stresující zvukové podněty.Každý nový a extrémně silný,nepříjemný zvuk může být pro štěně,které bylo dosud hluché-šokující.Hrozí nebezpečí,že v pejskovi může zůstat trvalý strach z určitých zvuků.

 

19 den Již je plně vyvinutý zrak a čich-sluch se stále ještě vyvíjí. Mimča jsou schopná na krátký čas vnímat a seznamovat se se širšim okolim a pachy v pelíšku a i vnější svět-trávu,vodu....Stále je nutné dávat pozor na silné zvukové podněty.Štěňátka si mezi sebou hrají,okusují se.Objevuje se u nich prvé lovecké pudy-úchop a zatřesení kořistí.Aktivita oproti spánku se prodlužuje.S ohledem na psychický a fyzický vývoj je vhodné upravit výběh i venku.
 

20 den Tento den již mají všechna štěňátka plně vyvinutý zrak!I na různé zvuky reagují pohybem uší a nebo pokrčenim.Zvědavost je také plně vyvinutá a my už můžeme sledovat ve vrhu rozdílné povahy u štěňat.Jsou také schopná sama opustit pelech a při nebezpečí se do něj hned zase vrátit.Také zde nastupuje role otce a ostatních členů smečky...(V přírodě je to období tvrdé selskce.Štěňata,která se nepodřídí ve tvrdé hře s otcem a nevrátí se včas do pelechu na kojení, je stracené a matka ho už neuzná).Š těňata proto musí mít od tohoto dne i v našich domácích podmínkách jasně dané místo pro spaní a oddych,okolí pro hry učení a vyprazdňování.Jsou velice učenlivá a čistotná.V tomto věku se po probuzení jdou ihned vymočit už mimo pelíšek.

21 den Fenka začíná kojit ve stoje.I když má dost mléka,je načase začít přivykat štěňátka na jinou stravu(granulky,piškoty,psí mléko,škrábané maso...)Miminka začínají matce olizovat koutky tlamy a tím jí dráždí k vyvrhnutí natrávené potravy.

 

4 TÝDEN

 

22 den Štěňátka okusují všechno,co jim přijde do cesty.Mají prořízlé všechny řezáky,ale nejsou ještě schpná s nimi kousat potravu.K nasycení používají jazyk(lízavé pohyby),proto potřebují kašovitou stravu.Tím,že začínají být přikrmované,se také intenzivně vyprazdňují.Matka již v tomto období nepožírá jejich stolici s takovou horlivostí.

 

23 den Štěňátka se učí velkou rychlostí a procházejí prudkým vývojem.Projevují se u nich skoro všechny způsoby chování dospělého psa.Okusování,honění,šťouchání,vrčení,cenění zubů,lovecké i bojové hry,nošení předmětů,třepání kořistí atd...Při vzájemných hrách se učí regulovat sílu skusu a reagovat na bolestivou odezvu sourozenců a okolí.V tomto období potřebují mnoho podnětů nejrůznějších druhů i manipulaci a hry s lidmi a dětmi.

 

24 den Období mezi 3.a 7.týdnem-se štěňatum navždy vryjí do paměti určité obrazy a vzorce chování.Vše co chovatel v tomto období zanedbá,již nikdy nedožene.Š těňátka,které v tomto období mají málo kontaktu s lidmi,dětmi a psemi,budou navždy plachá a bojácná,neschopná navazovat kontakty.Početné a časté návštěvy našich známých,jejich dětí,nebo zájemců o štěně jsou pro správný rozvoj vrhu a socializace velkým přínosem.

 

25 den Prudké rozvíjení štěňat ,učení,hry.Důležitý je častý kontakt s lidmi,dětmi...

26 den Prudký rozvoj štěňat,učení,hry.Důležitý je častý kontakt s lidmi,dětmi...

 

27 den Vhodná doba na druhé očervení štěňat.

28 den Koncem čtvrtého týdne již mají štěňátka vyměněnou srst.Mají ji silnější.


 

5 TÝDEN

 

29 den Mimča jsou už schopná přijímat suchoustravu,štěňěcí granule.Matka kojí jen 2-3x denně ve stoje.Přichází doba pozvolného odstavu,který si matka reguluje sama.Při komunikaci je výraz i mimika tváře i uší značná,pohyb jestále víc koordinovaný.

 

30 den Období her.Převažují skupinové hry a hry na dominanci a hierarchii. Do těchto her se sem tam zapojí i matka i ostatní členové smečky.Toto období je obzvlášť důležité pro vývoj vyrovnané povahy.Předčasným odebránímod matky a sourozenců před sedmim týdnem věku,může mít za následek nevyrovnanost povahy v dospělosti.

 

31 den Období učení a skupinových her na dominanci a hierarchi

32 den Období učení a skupinových her na dominanci a hierarchii.

33 den Období učení skupinových her.........atd

34 den Období učení skupinových her.........atd

 

35den Začátkem 6.týdne začíná období ranné socializace.Jednou z výrazných změn v chování štěňat ,že už z dálky reagují na přítomnost člověka a ostatních psů i zvířat.Stále platí(a v následujících dnech dvojnásobně),že co chovatel v tomto období zanedbá,bude mít pro štěňátka v dospělosti nevratné následky.Aby byli v dospělosti vyrovnaní a dobře socializovaní,schopní komunikovat a navazovat kontakty,potřebují častý kontakt s lidmi,dětmi,psy,případně i jinými domácími zvířaty.

 

6 TÝDEN

 

36 den Období ranné socializace,nutný je častý kontakt a komunikace slidmi,dětmi,psy,případně i jinými domácími zvířaty.

37 den Období ranné socializace.......atd

38 den Období socialice ranné........atd

39 den Období ranné socializace........atd

40den Doba třetího odčervení štěňat imatky a ostatních členů smečky.


 

41 den V tomto období začínají být štěňataopatrnější,ale přesto jsou velmi zvědavá a všechno skoumají.Čas na první vakcinaci.

42 den V této době matka intenzívně vychovává svoje štěňata.Ve hře na "disciplínu "je po jednom učí, jak se chovat k hierarchicky výš postaveným jedincům - psům i lidem.A kde jsou hranice tolerance v dětské drzosti.Matka jednoho po druhém vyzívá ke hře a rázně ji ukončí pokaždé,kdy je štěně přidrzlé a učího tím k disciplíně.Někdy i přitvrdí a může to vypadat hrůzostrašně.Štěně se i preventivně žalostně plakat,ale není to žádné drama!Jsou to jen skvělé herecké výkony všech zúčastněných......

 

7 TÝDEN

 

43 den Pod dohledem matky a chovatele poznávají štěňátka všechno nové.Probíhá důležitá socializace na lidi různého věku a další domácí zvířata.Matka popřípadě další členové psí smečky ,"hrou na disciplínu" vychovávají a usměrňují jejich chování.

44 den Období socializace,učení,poznávání světa.Skupinové iindividuální hry,rozvoj hygienických návyků.Do her se intenzivně zapojuje i matka a další členové smečky.

45 den Období socializace .......atd..

46 den Období socializace.........atd..

47 den Období socializace.........atd..

 

48 den Ideální termín pro testování povahy štěňat.Puppy Aptitude Test(Volhardův osobnostní test),poskytuje všeobecný obraz osobnosti každého štěněte ve vrhu.Jejich pracovní vlohy a ochota pracovat s člověkem.Má význam pro poznání povah každého štěněte.Proto je dobré je sledovat,měnít a nebo podporovat jejich povahové vlastnosti.Vysledek tohoto testu pomáhá vybrat štěně pro daný účel a prostředí a tím se minimalizuje riziko nesprávného rozvoje a formování osobnosti štěňátka.

 

8 TÝDEN

 

49 den Nadešel čas pro odchod štěňat do novýchdomovů.Pokud se matka intenzivně nadále věnuje štěňatům je s ohledem na výchovu v psí smečce vhodnéněkolik dní počkat .Jestli je fena dobrou matkou a je ochotná vrh vychovávat nadále ,odevzdáme rodině už štěně částečně vychované,což je pro nového majitele největší devízou,kterou mohl od nás dostat.Pokud matka již nejeví zájem o výchovu štěňat u mnoho početných vrhů,je lepší,když se štěně dostane do nové rodiny.zde má individuální výchovu a hygienické návyky

50 den Štěňátka jsou velmi vnímavá k výchověa mají již základní hygienické návyky,které je nutné nadále rozvíjet a podporovat.Odchod štěňat do nových domovů.

51 den Skupinové hry štěňat,individuální výchova ze strany matky achovatele.Upevňování hygienických návyků.
Odchod štěňat do nových domovů.

 

52 den Skupinové hry štěňat........atd.......Odchod štěňat do novýchdomovů.

53 den Skupinové hry štěňat........atd.......Odchod štěňat do nových domovů.

54 den Skupinové hry štěňat .......atd......Odchod štěňat do nových domovů.

KONEC 8TÝDNE

55 den Konecem 8.týdne končí definitivně role matky a chovatele.Začíná práce novému majiteli psa -nové období další socializace,výchovy a zařazení do nové smečky.